همه گیر Covid-19 ، قیمت نفت ، بازار سهام ، خطر ژئوپلیتیکی و عدم اطمینان سیاست در اقتصاد ایالات متحده: شواهد تازه از رویکرد مبتنی بر موجک

ساخت وبلاگ

از ژانویه سال 2020 Elsevier یک مرکز منابع COVID-19 با اطلاعات رایگان به زبان انگلیسی و ماندارین در مورد رمان Coronavirus Covid-19 ایجاد کرده است. مرکز منابع Covid-19 در وب سایت اخبار و اطلاعات عمومی شرکت Elsevier Connect میزبان است. Elsevier بدین وسیله اجازه می دهد تا تمام تحقیقات مربوط به COVID-19 خود را که در مرکز منابع COVID-19 موجود است-از جمله این محتوای تحقیق-که بلافاصله در مخازن PubMed Central و سایر سرمایه گذاری های عمومی در دسترس است ، مانند پایگاه داده WHO COVID با حقوق برایتحقیقات بدون محدودیت دوباره استفاده و تجزیه و تحلیل به هر شکلی یا به هر وسیله ای با تأیید منبع اصلی. این مجوزها تا زمانی که مرکز منابع COVID-19 فعال باشد ، توسط Elsevier به صورت رایگان اعطا می شود.

خلاصه

در این مقاله ، ما ارتباط بین گسترش اخیر COVID-19 ، شوک نوسانات قیمت نفت ، بازار سهام ، ریسک ژئوپلیتیکی و عدم اطمینان سیاست اقتصادی در ایالات متحده را در یک چارچوب فرکانس زمانی مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم. روش موجک انسجام و آزمایشات علیت گرنجر مبتنی بر موجک که برای داده های روزانه اخیر ایالات متحده اعمال می شود ، از تأثیر بی سابقه COVID-19 و شوک قیمت نفت بر سطح ریسک ژئوپلیتیکی ، عدم اطمینان سیاست اقتصادی و نوسانات بازار سهام نسبت به باند های فرکانس پایین پرده برداری می کند. تأثیر COVID-19 بر ریسک ژئوپلیتیکی قابل ملاحظه ای بالاتر از عدم اطمینان اقتصادی ایالات متحده است. ریسک COVID-19 در کوتاه و بلند مدت متفاوت درک می شود و ممکن است در مرحله اول به عنوان یک بحران اقتصادی تلقی شود. مطالعه ما چندین پیامدهای مهم و تأیید کننده برای سیاست گذاران و مدیران دارایی ارائه می دهد.

واژه‌های کلیدی: COVID-19 ، عدم اطمینان سیاست اقتصادی ، ریسک ژئوپلیتیکی ، بازار سهام ، قیمت نفت ، موجک ، علیت

1. معرفی

اقتصاد ایالات متحده با دو شوک جدی روبرو است: گسترش همه گیر رمان Covid-19 و کاهش قیمت نفت اخیر. ترکیب این دو مشکل احتمالاً رکود اقتصادی بلند مدت را آغاز می کند و اقتصاد ایالات متحده را به رکود بعدی سوق می دهد. شیوع بیماری همه گیر Covid-19 همچنان گسترش چشمگیر خود را در ایالات متحده ادامه می دهد و باعث تأثیرات بی سابقه ای از نوسانات بورس سهام ایالات متحده و عدم اطمینان سیاست اقتصادی می شود که در آن سطح ناپایداری سهام اخیر رقیب یا بیش از موارد مشاهده شده در اکتبر 1987 ، دسامبر 2008 و در جریان تصادف 1929 است. در یک مطالعه جدید ، بیکر و همکاران.(2020) ، بیکر ، بلوم ، دیویس و تری (2020) پرده برداری می کنند که در طول 22 روز گذشته معاملات (24 فوریه تا 24 مارس) ، 18 جهش بازار سهام ثبت شده و 16 تا 18 از آنها به عنوان پاسخ به "پاسخ" تلقی می شوند "خبرهای بد "به بیماری عفونی جدید یا پاسخ های سیاست ایالات متحده به شیوع Covid-19 (بیکر ، بلوم ، دیویس ، کوست ، و همکاران ، 2020 ؛ بیکر ، بلوم ، دیویس ، و تری ، 2020 ، ص 2 منتسب است.). به طور مشابه ، در همین مدت عدم قطعیت سیاست اقتصادی ایالات متحده که توسط شاخص EPU مبتنی بر اخبار بیکر ، بلوم و دیویس (2016) محاسبه شده است ، 1 نشان داده است که از 100 تا 400 2 تا 24 مارس 2020 حرکت می کند.

در مطبوعات مالی ، اثرات COVID-19 اغلب با بحران مالی جهانی (GFC) سال 2008 مقایسه می شود ، که به طور گسترده در ادبیات اثر متقابل ، مسری و سرریز مورد بررسی قرار گرفته است (به عنوان مثال Kenourgios ، Samitas و Paltalidis ، 2011 ؛ Dimitriou ،Kenourgios ، & Simos ، 2013 ؛ Bekiros ، 2014 ؛ Luchtenberg & Vu ، 2015 ؛ Yarovaya ، Brzeszczyński ، & Lau ، 2016 ، نامگذاری اما چند مورد). با این حال ، قبل از GFC ، بسیاری از مشکلات ساختاری در اقتصاد ایالات متحده وجود داشته است ، در حالی که در طول بحران Covid-19 ، یک شوک بحران متمایز مشهود است ، که گسترش Covid-19 است. تمام اقدامات و محدودیت های دیگر دولت پاسخ فوری به کانال همه گیر بیماری Covid-19 است. بنابراین ، هاروی (2020) تفاوت های بین بحران های GFC و COVID-19 را برجسته کرد و به بحران همه گیر در حال ظهور به عنوان "فشرده سازی عالی" اشاره می کند. 3 برخی از روزنامه نگاران و کارشناسان همچنین بحران Covid-19 را با جنگ های جهانی مقایسه می کنند ، و به اخبار چشمگیر از چین ، کره جنوبی و اخیراً از ایتالیا و اسپانیا پاسخ می دهند و از این بیماری عفونی جدید متفاوت و بسیار خطرناک تر از شیوع قبلی است. بشراقدامات قفل شده که توسط بسیاری از کشورها تحت تأثیر مشاغل ، اوراق بهادار شغلی و خدمات اساسی قرار گرفته است ، و برخی معتقدند که تجزیه و تحلیل متغیرهای مالی در پاسخ به COVID-19 بی نتیجه است و باید روی مقادیر فیزیکی اشاره به عرضه تمرکز کردو عدم تعادل تقاضا در بازار کار. 4 با این حال ، ما استدلال می کنیم که بحران COVID-19 در دسته همه گیری ها قرار می گیرد و نوع دیگری از مسری را برای هر دو GFC و جنگ ایجاد می کند. مقایسه دقیق تری را می توان با وقایع مشابه و همه گیری های اپیدمی مشابه (Correia ، Luck ، & Veer ، 2020 ؛ Eichenbaum et al. ، 2020 ؛ and Ma ، Rogers ، & Zhou ، 2020) یا بلایای طبیعی انجام داد.

همه گیر COVID-19 منبع ریسک سیستماتیک است ، بنابراین نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد اثرات مالی گسترش کروناویروس وجود دارد. در این مقاله ، ما به دلایل مختلف به طور خاص روی بازارهای مالی ایالات متحده تمرکز می کنیم. اول ، بازارهای ایالات متحده یکی از منابع اصلی اثر سرریز به سایر بازارها و مناطق بود ، همانطور که توسط Bekaert ، Ehrmann ، Fratzscher و Mehl (2011) ، Siriopoulos ، Makram و Boubaker (2015) تأیید شده است. دوم ، گسترش Covid-19 در ایالات متحده به دنبال بحران در چین ، کره ، ایران و ایتالیا است ، بنابراین مقامات آمریکایی قبلاً اطلاعات بیشتری در مورد خطر مربوط به گسترش Covid-19 داشتند و می توانند از سایر کشورها استفاده کنند. تجربه برای کاهش خطر. در اواسط ژانویه ، تنها چند مورد در ایالات متحده فاش شد ، اما تعداد آنها تا پایان ماه مارس به صورت نمایی شروع شد. اوضاع این است که ایالات متحده کاملاً شبیه به لومباردی در ایتالیا یا کره جنوبی است. با توجه به ردیاب داده های Worldometer (WDT) ، تعداد موارد تأیید شده ایالات متحده به صورت نمایی به بیش از 1. 04 میلیون افزایش یافته است ، با 59. 266 مرگ در 29 ، آوریل 2020. سوم ، همه گیر Covid-19 تنها منبع خطر سیستماتیک نبودبازارهای مالی ایالات متحده. بازارهای مالی جهانی نیز با سقوط قیمت نفت به شدت مورد اصابت قرار گرفته است. دو ماه پس از شروع اپیدمی COVID-19 در شهر ووهان ، قیمت نفت باعث سقوط دیدنی در حدود 30 ٪ (20 ٪ برای روغن میانی غرب تگزاس (WTI)) ، که بزرگترین رکود از زمان جنگ خلیج فارس است ،پس از تصمیم غیر منتظره مقامات سعودی مبنی بر ارائه تخفیف قیمت 6 تا 8 دلار به مشتریان اصلی خود در اروپا ، آسیا و ایالات متحده. این دو شوک جدی باعث شده است تا در نتیجه جنگ قیمت نفت ، بازار سهام در سراسر جهان سقوط کند و ترس از خبرهای چشمگیر عفونت ها و موارد مرگ و میر بیمار به ویژه از ایتالیا ، فرانسه و اسپانیا است. این مطالعه توسط آلوئی ، بن آیسا و نگوین (2011) نشان داد که کشورهایی که حساسیت بیشتری نسبت به تغییرات قیمت کالا دارند ، تمایل دارند که در بازارهای صعودی و نزولی با ایالات متحده همکاری کنند. بنابراین ، با تجزیه و تحلیل تأثیر COVID-19 و شوک نفتی در بازار ایالات متحده ، می توانیم بینش مفیدی را برای مطالعات آلودگی و اثر سرریز در سایر کشورها و مناطق ارائه دهیم و در این منطقه تحقیقاتی بزرگ و مهم نقش داشته باشیم.

جدا از مشارکتهای نظری ، این مقاله برای طیف گسترده ای از شرکت کنندگان در بازار جالب خواهد بود. درک سرمایه گذاران از ریسک کروناویروس ، اضطراب اقتصادی ایالات متحده ، عدم اطمینان سیاست اقتصادی و رفتار بازار سهام را شکل می دهد. در شکل 1 ، ما مسیرهای زمانی از قیمت نفت خام معیار WTI را گزارش می کنیم ، عدم قطعیت سیاست اقتصادی ایالات متحده که توسط شاخص EPU بیکر و همکاران اندازه گیری می شود.(2016) ، خطر ایالات متحده-ژئوپلیتیکی که توسط شاخص خطر ژئوپلیتیکی (GPR) که توسط کالدارا و Iacoviello (2018) طراحی شده است ، و COVID-19 ایالات متحده را که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده (CDC) گزارش شده است ، طراحی شده است.

Fig. 1

روند سری زمانی شمارش های ایالات متحده-COVID-19 ، فهرست US-EPU ، شاخص US-GPR ، قیمت WTI و شاخص Dow-Jones.

ما می توانیم سقوط آزاد قیمت نفت و همچنین افزایش نمایی موارد آلوده در ایالات متحده را مشاهده کنیم ، عدم اطمینان اقتصادی و سطح خطر ژئوپلیتیکی را در ایالات متحده افزایش داده ایم ، در حالی که شاخص داو جونز در بدترین وضعیت 2000 امتیاز کاهش می یابدروز از دسامبر 2008.

بدون شک به نظر می رسد که اخبار مربوط به قیمت نفت و شیوع Covid-19 محرک های مقاومت ناپذیر بازار سهام ایالات متحده است. نگرانی عمده این است که بازارهای نفتی ممکن است از طریق مذاکرات اتحاد اوپک+ که توسط تولید کنندگان مگا یا هرگونه ترتیب دیگر انجام می شود ، بهبود یابد ، در حالی که عدم اطمینان در مورد شیوع Covid-19 و ضربات کوتاه مدت و بلند مدت آن همچنان نگرانی اصلی سیاستگذاران ایالات متحده است. مطابق شکل 1 (ه) شاخص ریسک ژئوپلیتیکی سقوط آزاد را از شروع COVID-19 در چین نشان داده است. این شاخص از 1. 001 امتیاز در ژانویه ، 21 به حدود 105 امتیاز در مارس ، 27 ، 2020 رفت و با اشاره به یک صعود بی سابقه از خطر ژئوپلیتیکی در ایالات متحده اشاره کرد. به نظر می رسد COVID-19 شوک مهم جهانی ژئوپلیتیکی است.

این نگرانی ها باعث ایجاد انگیزه در مطالعه ما می شود. این اولین تلاش برای تجزیه و تحلیل اتصال و تعامل سرب بین Covid-19 ، قیمت نفت ، EPU و بورس در ایالات متحده در یک رویکرد مبتنی بر فرکانس است. برای دستیابی به این کار ، ما به روش های موجک متوسل می شویم. به طور خاص ، ما تبدیل مداوم موجک (CWT) و انسجام موجک (WC) و همچنین آزمایشات علیت مبتنی بر موجک را به داده های اخیر ایالات متحده پیاده سازی می کنیم. حداقل سه جنبه مهمتر استفاده از موجک ها را برانگیخته است. اول ، روش موجک به ما امکان می دهد تا ارتباط بین متغیرهای انتخاب شده را در مقیاس های زمانی و باندهای فرکانس (یعنی افق سرمایه گذاری) تجزیه و تحلیل کنیم. در اینجا ، ما فرض می کنیم که به دلیل تفاوت در پروفایل های ریسک ، انتظارات ناهمگن و ادراکات مختلف از ریسک ، سرمایه گذاران آمریکایی ممکن است از نظر تصمیمات سرمایه گذاری خود نسبت به افق سرمایه گذاری متفاوت واکنش نشان دهند. به عنوان مثال ، اخبار "بد" ذاتی برای صعود به ایالات متحده COVID-19 موارد آلوده ، مرگ و میر ، دستورالعمل های فاصله گرفتن دولت ها و همچنین شوک های حرکت قیمت نفت ممکن است توسط بازرگانان بازار متفاوت درک شود. خبرهای بد ممکن است معامله گران کوتاه مدت را به فروش برساند ، در حالی که معامله گران بلند مدت ممکن است با این تصور مبنی بر اینکه چنین خبرهایی تحمل گذرا در بازار دارند ، همان اخبار را به عنوان یک فرصت خرید درک کنند (چاکربارتی ، دی ، گوناسکاران ، و دوبی ، 2015).

به عنوان مثال ، پیش بینی پاسخ سیاست های مالی توسط دولت ایالات متحده برای حمایت از اقتصاد در زمان COVID-19 ممکن است توسط سرمایه گذاران به عنوان یک سیگنال مثبت تعبیر شود ، و تشویق سرمایه گذاری در سهام SP500 از آنجا که دولت به ادامه مشاغل کمک می کند تا ادامه یابدعملیات آنهابا اطلاعیه های واقعی پاسخ مالی به بحران COVID-19 ، 2. 3 تریلیون دلار آمریکا (حدود 11 ٪ از تولید ناخالص داخلی) قانون کمک ، امداد و امنیت اقتصاد ("قانون مراقبت") در ایالات متحده ، 5 به عنوان خبرهای مثبت تعبیر می شودتوسط سرمایه گذاران حتی در وسط همه گیر Covid-19. بنابراین ، سرمایه گذاران برای آماده سازی برای صعود به بازار آینده ، یک لیست ساعت از سهام برتر ایجاد می کنند. بر این اساس ، ما فرض می کنیم که ارتباط بین اخبار جدید همه گیر Covid-19 ، نوسانات قیمت نفت ، بازار سهام ایالات متحده و EPU در مقیاس های زمانی و گروههای فرکانس متفاوت خواهد بود. یکی از ویژگی های اصلی موجک ها به ظرفیت آنها برای کشف فرآیندهای نهفته با تغییر الگوهای چرخه ، روندها ، فعل و انفعالات سرب-لاگ و غیر ثابت است که این سری های زمانی را توصیف می کند.

دوم ، روش های موجک زمانی مرتبط هستند که رابطه تعاملی سرب-LAG بین سری زمانی استفاده شده غیرخطی باشد. در یک مطالعه جدید با استفاده از داده های تحقیقاتی Google ، Fetzer ، Hensel ، Hermle و Roth (2020) از افزایش سریع اضطراب اقتصادی در طول و بعد از گسترش اولیه جهانی کرونوویروس پرده برداری کردند. آنها گزارش غیرخطی قابل توجهی در گسترش COVID-19 و بیش از حد بر مرگ و میر و اثرات مسری آن. در اینجا ، ما فرضیه اثر غیرخطی را که ممکن است به انتظارات ناهمگن سرمایه گذاران در افق های سرمایه گذاری کوتاه و بلند مدت نیز نسبت داده شود ، فرض می کنیم. سوم ، به موقع بودن داده ها یک مسئله عملی مهم است. ما تأیید می کنیم که این مقاله یکی از اولین مطالعات در مورد COVID-19 است و فقط یک دوره کوتاه از داده ها قابل جمع آوری است. برای برآورد علیتهای فرکانس فعلی و آینده بین COVID-19 ، EPU ، بازده سهام و محققان نفت به داده های دوره طولانی نیاز دارند تا استنتاج آماری بالایی از آزمایشات استفاده شده بدست آورند ، که باعث می شود اکثر تکنیک های اقتصاد سنتی برای آن مناسب نباشندمطالعه حاضر. بنابراین ، در این مقاله ، ما از روش موجک استفاده می کنیم زیرا تحت تأثیر اندازه نمونه داده قرار نمی گیرد.

بسیاری از محققان به نیاز فوری تحقیق در مورد تأثیر همه گیر COVID-19 در اقتصاد جهانی و بازارهای مالی بین المللی پاسخ دادند. Eichenbaum ، Rebelo و Trabandt (2020) از الگوی اپیدمیولوژی متعارف برای مطالعه تعامل بین تصمیمات اقتصادی و همه گیر استفاده کردند ، و برجسته بودن وجود یک تجارت اجتناب ناپذیر بین شدت رکود کوتاه مدت ناشی از همه گیر و پیامدهای بهداشتیاز Covid-19 گسترش یافته است. کارشناسی ارشد و همکاران.(2020) اثرات اقتصادی و مالی جهانی همه گیر COVID-19 را با رویدادهای اپیدمی و همه گیر گذشته ، مانند SARS در سال 2017 ، H1N1 در سال 2009 و MERS در سال 2012 ، ابولا در سال 2014 و زیکا در سال 2016 مقایسه کرد ، همانطور که توسط Jamison ET مشخص شده است. هم(2017). گودل (2020) در مورد تأثیرات اقتصادی و اجتماعی COVID-19 با وقایع بحران قبلی بحث می کند. در امور مالی شرکت ها ، Corbet ، Hou ، Yang ، Lucey و Les (2020) تأثیرات نامگذاری شدن "Corona" در رفتار بازگشت و نوسانات سهام در طول همه جانبه Covid-19 را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این نتایج نشان می دهد که شرکت ها پس از اعلام همه گیر Covid-19 ، بازده ساعتی منفی قوی و افزایش فوق العاده زیاد در نوسانات ساعتی و حجم معاملات را نشان می دهند. پروازها به رفتار ایمنی در بازارهای مالی در طول بحران COVID-19 توسط Conlon و McGee (2020) ، و همچنین Corbet ، Larkin و Lucey (2020) در رابطه با Gold و Cryptocurences مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. در طول همه گیر COVID-19 ، خصوصیات پناهندگی و پناهگاه ایمن را ارائه دهید. علاوه بر این ، Yarovaya ، Matkovskyy و Jalan (2020) در بازارهای رمزنگاری شده در بازارهای Covid-19 ، گله را تجزیه و تحلیل کردند و گزارش دادند که گله ها در روزهای بالا یا پایین بازارها باقی مانده اند ، اما در طول Covid-190 قوی تر نمی شوند. Yarovaya ، Brzeszczynski ، Goodell ، Lucey و Lau ، (2020) در مورد ویژگی های منحصر به فرد بحران Covid-19 در مقایسه با قسمت های بحران قبلی بحث می کنند و جهت تحقیقات آینده را ارائه می دهند.

مابقی این مقاله به ترتیبی که در ادامه میآید ارائه میگردد. بخش 1 در مورد تحقیقات قبلی در این زمینه مورد استفاده برای ایجاد استدلال های نظری این مقاله بحث می کند. بخش 2 داده ها و روش های به کار رفته در این مطالعه را توضیح می دهد. بخش 3 نتایج تجربی را ارائه می دهد ، در حالی که بخش 4 نتیجه می گیرد.

2. داده ها و روش شناسی

داده های مورد استفاده در این مطالعه شامل مشاهدات روزانه COVID-19 (اندازه گیری شده به عنوان تعدادی از موارد آلوده یک Covid-19 جدید در ایالات متحده) ، قیمت نفت (اندازه گیری شده به عنوان معیار WTI قیمت نفت خام) ، US-EPU (اندازه گیری شده است (اندازه گیری شده است. شاخص مبتنی بر اخبار) ، شاخص ریسک جغرافیایی ایالات متحده (GPR) و شاخص قیمت سهام ایالات متحده (SPI) که توسط شاخص Dow Jones 30 اندازه گیری می شود. داده های COVID-19 از وب سایت مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) جمع آوری می شود. علاوه بر این ، داده های بازار سهام نفت و ایالات متحده از DataStream جمع آوری شده است ، در حالی که اطلاعات EPU از وب سایت عدم اطمینان سیاست اقتصادی تهیه شده است. شاخص US-GPR از پایگاه داده Caldara و Iacoviello (2018) جمع آوری شده است. مدت زمان داده های جمع آوری شده از ژانویه ، 21th تا مارس ، 30 ، 2020 است و 50 مشاهده را به همراه دارد و تمام این سریال ها به سری لگاریتمی طبیعی تبدیل می شوند.

برای خطر ژئوپلیتیکی ، ما به شاخص GPR جهانی به روز شده پیشنهاد شده توسط Caldara و Iacoviello (2018) اشاره می کنیم. 7 شاخص GPR یک شاخص است که براساس اخبار مربوط به وقایع ژئوپلیتیکی است. این نتایج حاصل از جستجوی خودکار متن بایگانی الکترونیکی را نشان می دهد که یازده روزنامه ملی و بین المللی را که توسط نویسندگان فوق انتخاب شده اند ، ضبط می کند. تعداد کلمات مربوط به خطر ژئوپلیتیکی هر روز در هر روزنامه برای محاسبه شاخص GPR روزانه شمارش می شود. 8 پس از آن ، کل شاخص با معادل کردن میانگین مقدار مربوط به دهه 2000-2009 به 100 نرمال می شود (برای جزئیات بیشتر ، به Caldara و Iacoviello ، 2018 مراجعه کنید). حداقل سه جنبه مهمتر از آن در استفاده از ایالات متحده-EPU و US-GPR ایجاد می کند. در مرحله اول ، با استفاده از این شاخص ها ، می توانیم تأثیر قیمت های ترکیبی COVID-19 و نفت را بر عدم قطعیت سیاست های اقتصادی ایالات متحده و ریسک ایالات متحده-ژئوپلیتیکی در مقیاس های زمانی و باندهای فرکانس ارزیابی کنیم. ثانیاً ، ما می دانیم که شاخص GPR نسبت به شاخص EPU مرتبط تر است زیرا دومی بیشتر بر اساس کلمات منتخب مربوط به اقتصادی ، عدم اطمینان یا سایر موارد مربوط به قانون یا مقررات طراحی شده است. با این حال ، شاخص GPR شامل کلمات مربوط به تنش های ژئوپلیتیکی و سایر وقایع شدید ژئوپلیتیکی است. سرانجام ، با استفاده از دو شاخص ، به ما امکان می دهد تا از نظر پاسخ به شوک های روغن و COVID-19 ، تجزیه و تحلیل مقایسه ای را انجام دهیم. مدت زمان داده های جمع آوری شده از 21 ژانویه 2020 به 29 مارس 2020 و تمام این سریال ها به سری لگاریتمی طبیعی تبدیل می شوند.

2. 1تبدیل موجک مداوم (CWT)

موجک مداوم N را تغییر می دهدa(P ، Q) پیش بینی یک موجک ψ (.) را بر خلاف دنباله زمان A (t) ∈ K 2 (ṟ) ، یعنی.

مدرسه فارکس معامله گر ایرانی...
ما را در سایت مدرسه فارکس معامله گر ایرانی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ابراهیم بهپور اسکویی بازدید : 99 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 2:47