تجارت چیست؟- تعریف ، مفهوم و انواع

ساخت وبلاگ

What is business definition

تجارت یا شغل ، حرفه یا تجارت است یا یک فعالیت تجاری است که شامل ارائه کالا یا خدمات در ازای سود است.

سود در تجارت لزوماً پول نیست. این می تواند به هر شکلی که توسط یک نهاد تجاری که در یک فعالیت تجاری درگیر است ، سودمند باشد.

برای روشن تر کردن امور ، اجازه دهید تعریف کسب و کار را به تعریف موجودیت تجاری و تعریف فعالیت تجاری تقسیم کنیم.

تعریف تجاری

یک تجارت [نهاد] یک سازمان یا هر نهاد دیگری است که مشغول فعالیت های تجاری ، حرفه ای ، خیریه یا صنعتی است. این می تواند یک نهاد انتفاعی یا یک نهاد غیرانتفاعی باشد و ممکن است وجود جداگانه ای از مردم/شخص کنترل آن را داشته باشد.

یک تجارت [فعالیت] یک فعالیت تجاری است که شامل ارائه کالا یا خدمات با انگیزه اصلی کسب سود است.

مفهوم تجارت

مفهوم تجارت ایده اساسی در پشت تجارت است. مدل کسب و کار ، برنامه ، چشم انداز و مأموریت بر اساس این مفهوم تهیه شده است. به عنوان مثال ، Uber در مورد مفهوم جمع آوری رانندگان تاکسی و ارائه خدمات آنها در صورت تقاضا تحت یک مارک آغاز شد. هر استراتژی تجاری دیگر بر اساس این مفهوم تدوین شده است.

هدف تجارت

هدف تجاری همان چیزی است که باعث می شود تجارت در طولانی مدت فعالیت خود را ادامه دهد و فعالیت های خود را انجام دهد. به همین دلیل تجارت وجود دارد. در حالی که بیشتر مردم استدلال می کنند که سودآوری هدف اصلی هر مشاغل است. تعداد کمی از آنها هدف اصلی زیربنایی را ارائه داده اند.

طبق مفهوم سنتی ، تجارت فقط برای کسب سود با ارائه کالاها و خدمات به مشتریان وجود دارد.

طبق مفهوم مدرن ، هدف اصلی هر مشاغل رضایت مشتری است زیرا این همان چیزی است که منجر به بیشتر سود می شود. اگر مشتری راضی باشد ، تجارت عالی است.

انواع تجارت

مشاغل را می توان طبقه بندی کرد اما محدود به 4 نوع نیست. اینها هستند -

تولید

مشاغل تولیدی تولید کننده هایی هستند که محصول را توسعه می دهند و آن را مستقیماً به مشتری یا واسطه ها برای انجام فروش می فروشند. نمونه هایی از مشاغل تولیدی عبارتند از کارخانه های فولادی ، کارخانه های پلاستیک و غیره

سرویس

این نوع تجارت در فروش کالاهای نامشهود به مصرف کنندگان انجام می شود. بر خلاف کالاهای ملموس ، خدمات نمی توانند از ارائه دهنده ذخیره یا جدا شوند.

شرکت های خدماتی خدمات حرفه ای ، تخصص ، تبلیغات مبتنی بر کمیسیون و غیره را ارائه می دهند. نمونه ها شامل سالن ها ، مدارس ، مشاوره و غیره است.

تجارت

Merchandising یک استراتژی تجاری Middlemen است که در آن تجارت محصولات یک تولید کننده ، عمده فروش یا سایر شرکا را خریداری می کند و با قیمت خرده فروشی یکسان را به فروش می رساند. این معمولاً به عنوان یک تجارت "خرید و فروش" شناخته می شود زیرا آنها با فروش محصولات با قیمت بالاتر از قیمت هزینه خود ، سود کسب می کنند.

نمونه هایی از تجارت تجاری فروشگاه های مواد غذایی ، سوپر مارکت ها ، توزیع کنندگان و غیره است.

ترکیبی

مشاغل ترکیبی ویژگی های دو یا چند نوع مشاغل را که در بالا توضیح داده شده است ، دارند. به عنوان مثال ، یک رستوران ظروف (تولید) خود را توسعه می دهد ، محصولاتی مانند نوشیدنی های سرد را که توسط سایر مشاغل (تجارت) تولید می شود ، به فروش می رساند و به مشتریان (خدمات) ارائه می دهد.

اشکال مالکیت تجارت

مالکیت مشاغل بر اساس تعداد صاحبان ، مسئولیت صاحبان ، نمایندگی و انگیزه ها به اشکال مختلفی ارائه می شود. اینها هستند -

مالکیت یگانه

اختصاصی اختصاصی یک تجارت است که توسط یک فرد مجزا اداره می شود و اداره می شود. تنظیم ، کار و ثبت نام آسان است. تمام سود مشاغل متعلق به مالک است و او همچنین مسئولیت کلیه بدهی های متحمل شده است.

بزرگترین اشکال این تجارت که مالک با مسئولیت نامحدودی روبرو است. این بدان معناست که در صورت عدم توانایی تجارت ، طلبکاران مشاغل می توانند به دنبال دارایی های شخصی مالک باشند.

شراکت

هنگامی که دو یا چند نفر برای اداره یک تجارت به دست می آیند ، معمولاً به مشارکت می رسند. مشارکتها به دو شکل - عمومی و محدود می شوند. یک مشارکت کلی مانند مالکیت تنها است اما با بیش از یک مالک که همه صاحبان با مسئولیت نامحدودی روبرو هستند. در مشارکت محدود ، برخی یا همه شرکا مسئولیت محدودی دارند.

شرکت

یک شرکت شغلی است که هویت حقوقی جداگانه ای از افرادی دارد که آن را اداره می کنند یا آن را اداره می کنند. مالکیت معمولاً در قالب سهام سهام ارائه می شود.

صاحبان از مسئولیت محدودی برخوردار هستند اما لزوماً در اداره مشاغل دخیل نیستند. این تجارت توسط یک گروه (هیئت مدیره) انتخاب شده توسط سهامداران اداره می شود.

شرکت با مسئولیت محدود

یک شرکت با مسئولیت محدود یک شکل ترکیبی از تجارت است که دارای ویژگی های یک شرکت و مشارکت است. مشارکت به دلیل اینکه در آن گنجانیده نشده و یک شرکت است زیرا همه شرکا/صاحبان از مسئولیت محدودی برخوردار هستند.

تعاونی

تعاونی یک سازمان تجاری خصوصی است که تحت مالکیت و کنترل افراد برای منافع متقابل است. این افراد عضو نامیده می شوند و از کالاها و خدمات ارائه شده توسط تعاونی بهره مند می شوند. از همه اعضا انتظار می رود که به اداره تجارت کمک کنند زیرا انگیزه اصلی تعاونی ارائه خدمات به همه اعضا به جای بازگشت سرمایه است.

ادامه دهید، به ما بگویید چه فکر می کنید!

چیزی را از دست دادیم؟بیا دیگه! نظر خود را در مورد مقاله ما در مورد تجارت چیست در بخش نظرات به ما بگویید.

مشاور استارتاپ، بازاریاب دیجیتال، مسافر و فلسفه. آشیش با بیش از 20 استارتاپ کار کرده و با موفقیت به آنها کمک کرده تا ایده پردازی کنند، پول جمع کنند و موفق شوند. وقتی کار نمی کند، می توان او را در حال پیاده روی، کمپینگ و تماشای ستاره ها یافت.

مدرسه فارکس معامله گر ایرانی...
ما را در سایت مدرسه فارکس معامله گر ایرانی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ابراهیم بهپور اسکویی بازدید : 44 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 11:21