Tokenomics چیست؟

ساخت وبلاگ

Tokenomics موضوع درک ویژگی های عرضه و تقاضا ارزهای رمزنگاری شده است.

فهرست مطالب

تفکیک توکنومیک

Tokenomics - موضوع درک ویژگی های عرضه و تقاضا cryptocurrency.

در اقتصاد سنتی ، اقتصاددانان با استفاده از داده های رسمی عرضه پول ، صدور ارز را نظارت می کنند. اعدادی که آنها گزارش می دهند به طور کلی M1 ، M2 و بسته به کشور - M3 یا M4 نیز نامیده می شوند. توضیحی عمیق از چهار دسته M فراتر از این تجزیه و تحلیل توکنومیک است: فقط بدانید که M1 اندازه گیری مایع ترین پول است ، M2 کمتر مایع و غیره است. این اعداد به امکان شفافیت و نظارت بر جنبه های مختلف عرضه ارز کمک می کنند.

این تعداد مهم است زیرا در طول تاریخ ، پادشاهان ، ملکه ها و دولت ها عادت کرده اند که در کشور خود پول اضافی ایجاد کنند. به نظر می رسد که اجرای یک کشور یا جنگ با جنگ می تواند بسیار گران باشد ، و جمع آوری درآمد یا تعادل یک بودجه همیشه آسان نبود ، به این معنی که اغلب ایجاد ارز بیشتر از نظر سیاسی بود.

در دنیای مدرن ، مواردی مانند وثیقه بانکی و پاسخ های همه گیر دولت ها را در سراسر جهان مجبور کرده است تا خیلی سریع ارز قابل توجهی از ارز جدید ایجاد کنند.

در حالی که دولت ها بر این فرایند نظارت می کنند ، ایجاد ارز اضافی می تواند باعث کاهش آهسته یا گاهی سریع ارزش پول موجود شود. ما این کاهش را "تورم" می نامیم و وقتی قیمت چیزهایی که می خریم سال به سال افزایش می یابد ، قابل مشاهده است.

نشانه چیست؟

قبل از غواصی به توکنومیک ، بیایید نگاهی بیندازیم که معنی یک نشانه چیست. توکن یک واحد دیجیتالی از رمزنگاری است که به عنوان یک دارایی خاص استفاده می شود یا برای استفاده خاص در blockchain استفاده می شود. توکن ها موارد استفاده متعددی دارند ، اما شایع ترین آنها به عنوان نشانه های امنیتی ، ابزار و مدیریت است.

ارزهای رمزنگاری شده و توکن‌های ساخته شده بر روی بلاک چین، زمان‌بندی‌های صدور را از پیش تنظیم کرده و به‌طور الگوریتمی ایجاد کرده‌اند. این بدان معناست که ما می‌توانیم با کمی دقت پیش‌بینی کنیم که در یک تاریخ مشخص چند سکه ایجاد می‌شود. اگرچه این امکان برای اکثر دارایی‌های رمزنگاری وجود دارد که این زمان‌بندی صدور را تغییر دهند، اما معمولاً به توافق بسیاری از افراد نیاز دارد و اجرای آن بسیار دشوار است. این امر تا حدودی آسایش و امنیت را برای مالکان فراهم می‌کند، زیرا آنها می‌دانند که توکنومیک‌ها و میزان دارایی‌شان به‌گونه‌ای ایجاد می‌شود که بسیار قابل پیش‌بینی‌تر از خلق پول توسط دولت‌ها است.

مجموع عرضه بیت کوین چیست؟

در مجموع، تنها 21 میلیون بیت کوین تولید خواهد شد. مجموع عرضه بیت کوین به حدود 2140 خواهد رسید. تا آن زمان، تعداد سکه های جدیدی که از طریق فرآیند استخراج ایجاد می شوند، تقریباً هر چهار سال یکبار به نصف کاهش می یابد. این به نصف شدن بیت کوین معروف است و برای ایجاد چیزی طراحی شده است که اقتصاددانان آن را کمبود می نامند، بنابراین فشار رو به بالا بر قیمت ها ایجاد می کند.

در حالی که 21 میلیون از کل عرضه بیت کوین ممکن است عدد بسیار بزرگی به نظر برسد، در مقایسه با حدود 8 میلیارد نفر روی زمین، آشکارا بسیار کم است. همین عدم تعادل است که باعث می شود بسیاری از مردم بیت کوین را با طلا مقایسه کنند و آن را به عنوان پول "سخت" تصور کنند.

به عنوان اولین رمزارز ایجاد شده، فرآیند صدور و زمان بندی بیت کوین راه را برای دیگران پیشرو کرده است. به عنوان مثال، بیت کوین کش، بیت کوین اس وی و زی کش نیز دارای سقف 21 میلیون سکه هستند. سایرین مانند لایت کوین از همین چارچوب استفاده می کنند اما تعداد کلی بیشتری دارند.

عرضه در گردش Dogecoin و Grin

با این حال، سکه هایی وجود دارند که برنامه آنها بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، دوج کوین و گرین هر دو نسخه ای دارند که برای هر بلوک جدیدی که برای همیشه ایجاد می شود یکسان است، به این معنی که عرضه توکن آنها اساساً نامحدود است.

عرضه در گردش Dogecoin تا سپتامبر 2021 در حال حاضر 131. 13 میلیارد است، بدون حداکثر عرضه ثابت. به جای عرضه تورمی مانند بیت کوین، عرضه تورمی دارد. طرفداران Dogecoin، که شامل میلیاردرهای با سابقه است، استدلال می کنند که این توکنومیک چیزی است که آن را تبدیل به یک ارز قابل استفاده می کند.

بنیانگذاران گرین امیدوارند که این ویژگی باعث شود که قیمت ثابت نگه داشته شود و در نتیجه تبدیل به یک ارز قابل استفاده تر شود. سالها طول می کشد تا بفهمیم که آیا این واقعاً اتفاق می افتد یا خیر.

در بین این دو موقعیت سکه های زیادی وجود دارد و نشانه های زیادی وجود دارد - بسیاری از آنها در اتریوم فعالیت می کنند - که حداکثر صدور در محل هستند ، اما این تعداد بسیار زیاد است. به عنوان مثال ، TRON دارای کل عرضه در بیش از 100 میلیارد است.

همچنین موقعیت هایی وجود دارد که تعداد سکه ها یا نشانه ها کاهش می یابد. برخی از پروژه ها قوانینی را ایجاد کرده اند که در آن تعداد مشخصی سوزانده می شود - به این معنی که آنها به یک کیف پول منتقل می شوند که قابل بازیابی نیست - در فواصل زمانی مشخص. سوزاندن معمولاً مربوط به هزینه های عملیاتی است ، به طوری که هرچه دارایی بیشتری استفاده شود ، نشانه های آن سریعتر سوزانده می شود.‍

چرا Tokenomics هنگام سرمایه گذاری در Cryptocurrency مهم است؟

در کتاب معروف سرمایه گذاری خود ، حاشیه ایمنی ، افسانه سرمایه گذاری ، ست کلارمن توضیح می دهد که "در کوتاه مدت عرضه و تقاضا به تنهایی قیمت بازار را تعیین می کند."اگر ما اعتقاد داشته باشیم که این واقعیت صادق است و در مورد رمزنگاری ها با استفاده از فناوری blockchain و همچنین بازار سهام صدق می کند ، آنگاه درک عواملی که تأثیر آن یا تقاضا را تحت تأثیر قرار می دهد از اهمیت حیاتی برای دلالان و سرمایه گذاران برخوردار است.

در این صورت ، هنگام نگاه به توکنومیک رمزنگاری ، عوامل مختلفی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. شاید مهمترین آن درک چگونگی استفاده از ارز دیجیتال باشد. آیا بین استفاده از پلتفرم یا سرویس در حال ساخت و دارایی ارتباط مشخصی وجود دارد؟اگر وجود داشته باشد ، این احتمال قوی وجود دارد که یک سرویس در حال رشد نیاز به خرید و استفاده داشته باشد که در نهایت به افزایش قیمت کمک می کند. اگر وجود نداشته باشد ، از این نشانه می توان برای چه چیزی استفاده کرد؟

سایر سؤالات مهم برای پاسخ به موارد زیر شامل موارد زیر است:

  • در حال حاضر چند سکه یا نشانه وجود دارد؟
  • چه تعداد در آینده وجود خواهد داشت و چه زمانی آنها ایجاد می شوند؟
  • چه کسی صاحب سکه ها است؟آیا برخی از موارد کنار گذاشته شده است که در آینده برای توسعه دهندگان آزاد می شوند؟
  • آیا اطلاعاتی وجود دارد که نشان می دهد تعداد زیادی سکه از بین رفته ، سوخته ، حذف شده یا به نوعی غیرقابل استفاده هستند؟

توکنومیک در تعیین ارزش cryptocurrency

- Tokenomics همچنین به عنوان راهنمایی برای درک اینکه یک دارایی در آینده چقدر ارزش دارد ، مفید است. به عنوان مثال ، بسیاری از افراد تازه وارد Crypto فکر خواهند کرد که "اگر این سکه به اندازه بیت کوین ارزشمند شود ، یک روز ..." در حالی که در واقعیت ممکن است هرگز امکان پذیر نباشد. به عنوان نمونه ، بیایید به دو سکه ذکر شده در بالا ، Bitcoin Cash و Tron فکر کنیم. Bitcoin Cash همان عرضه کل بیت کوین را دارد ، بنابراین فکر می کند ممکن است فرد به همان اندازه ارزشمند باشد که در زمان دیگر دارای مشروعیت باشد - ممکن است. با این حال ، با وجود بیش از 100 میلیارد tron موجود ، برای اینکه یک سکه به هزاران دلار ارزش داشته باشد ، Tron باید به ارزشمندترین تجارت در تاریخ جهان تبدیل شود - چقدر احتمال دارد که این اتفاق بیفتد؟

در حالی که به نظر می رسد این سؤالات به پاسخ های پیچیده ای نیاز دارند ، اما آنها راهی اضافی برای مشاهده رمزنگاری ها و کمک به درک اینکه آیا یک دارایی بیشتر از آینده عالی خواهد بود ، فراهم می کند.

مدرسه فارکس معامله گر ایرانی...
ما را در سایت مدرسه فارکس معامله گر ایرانی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ابراهیم بهپور اسکویی بازدید : 40 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 22:17