سایت موبایل و بهترین روشهای فهرست بندی موبایل

ساخت وبلاگ

Google عمدتاً از نسخه موبایل محتوای یک سایت ، که با عامل تلفن هوشمند خزیده است ، برای نمایه سازی و رتبه بندی استفاده می کند. به این فهرست موبایل می گویند.

در حالی که لازم نیست نسخه موبایل از صفحات خود داشته باشید تا محتوای شما در نتایج جستجوی Google گنجانده شود ، اما به شدت توصیه می شود. این بهترین شیوه ها به طور کلی در سایت های تلفن همراه و با تعریف برای فهرست بندی موبایل اعمال می شود.

فهرست بندی موبایل به طور پیش فرض برای همه وب سایت های جدید فعال می شود (جدید در وب یا قبلاً برای جستجوی Google ناشناخته است). برای وب سایت های قدیمی تر یا موجود ، ما همچنان بر اساس بهترین شیوه های مفصل در این راهنما ، نظارت و ارزیابی صفحات را ادامه می دهیم. ما به صاحبان سایت در کنسول جستجو از تاریخ تغییر سایت آنها به فهرست بندی های موبایل اول اطلاع می دهیم.

برای اطمینان از اینکه کاربران شما بهترین تجربه را دارند ، بهترین روشهای مفصل را در این راهنما دنبال کنید.

یک سایت دوستانه موبایل ایجاد کنید

اگر قبلاً این کار را نکرده اید ، یک وب سایت دوستانه با تلفن همراه ایجاد کنید تا کاربران شما از طریق تلفن همراه از سایت شما بازدید کنند ، می توانند یک تجربه ستاره ای داشته باشند. سه پیکربندی وجود دارد که می توانید برای ایجاد یک سایت دوستانه موبایل انتخاب کنید:

 • طراحی پاسخگو: بدون توجه به دستگاه کاربران (به عنوان مثال دسک تاپ ، تبلت ، موبایل ، مرورگر غیر بصری) ، همان کد HTML را در همان URL ارائه می دهد ، اما می تواند بر اساس اندازه صفحه نمایش متفاوت را نشان دهد. Google طراحی وب پاسخگو را توصیه می کند زیرا این ساده ترین الگوی طراحی برای اجرای و نگهداری است.
 • سرویس پویا: بدون در نظر گرفتن دستگاه از همان URL استفاده می کند. این پیکربندی متکی به sniffing کاربر-Agent و متفاوت است: عنوان پاسخ HTTP کاربر عامل برای ارائه نسخه متفاوت HTML به دستگاه های مختلف.
 • URL های جداگانه: HTML مختلف را به هر دستگاه و در URL های جداگانه ارائه می دهد. مانند سرویس پویا ، این پیکربندی به عنوان کاربر-عامل و متفاوت HTTP متکی است تا کاربران را به نسخه مناسب دستگاه از سایت هدایت کند.

محتوای این راهنما فقط برای تنظیمات پویا و تنظیمات URL جداگانه اعمال می شود. در صورت طراحی پاسخگو ، محتوا و ابرداده در نسخه موبایل و دسک تاپ صفحات یکسان هستند.

اطمینان حاصل کنید که Google می تواند به محتوای شما دسترسی داشته و ارائه دهد

اطمینان حاصل کنید که Google می تواند به محتوای و منابع صفحه تلفن همراه شما دسترسی داشته باشد و به شما ارائه دهد.

 • از همان برچسب های روبات متا در سایت موبایل و دسک تاپ استفاده کنید. اگر از برچسب Robots متا متفاوت در سایت موبایل استفاده می کنید (به خصوص برچسب های Noindex یا Nofollow) ، Google ممکن است هنگام فعال کردن سایت شما برای فهرست بندی های اول موبایل ، نتواند صفحه شما را خزیده و فهرست بندی کند.
 • محتوای اصلی بار تنبل را بر تعامل کاربر انجام ندهید. Google برای بارگیری محتوایی که نیاز به تعامل کاربر (به عنوان مثال ، کشیدن ، کلیک یا تایپ کردن) دارد ، بارگیری نمی کند. اطمینان حاصل کنید که Google می تواند محتوای تنبل را مشاهده کند.
 • بگذارید Google منابع شما را خز کند. برخی از منابع دارای URL های مختلف در سایت تلفن همراه از سایت های موجود در سایت دسک تاپ هستند. اگر می خواهید Google URL های شما را خز کند ، حتماً URL را با دستورالعمل Disallow مسدود نکنید.

اطمینان حاصل کنید که محتوا در دسک تاپ و موبایل یکسان است

حتی با وجود محتوای معادل ، تفاوت در DOM یا چیدمان بین صفحه دسک تاپ و موبایل می تواند منجر به درک متفاوت گوگل محتوا شود. با این حال ، داشتن همان محتوای روی نسخه دسک تاپ و موبایل تضمین می کند که این دو نسخه می توانند برای همان کلمات کلیدی رتبه بندی کنند.

 • اطمینان حاصل کنید که سایت تلفن همراه شما حاوی همان محتوای سایت دسک تاپ شما است. اگر سایت تلفن همراه شما نسبت به سایت دسک تاپ شما کمتر است ، سایت تلفن همراه خود را به روز کنید تا محتوای اصلی آن معادل سایت دسک تاپ شما باشد. برای به حداکثر رساندن تجربه کاربر می توانید یک طراحی متفاوت در موبایل داشته باشید (به عنوان مثال ، انتقال محتوا به آکاردئون ها یا زبانه ها). فقط اطمینان حاصل کنید که محتوا معادل سایت دسک تاپ است ، زیرا تقریباً تمام فهرست بندی ها در سایت شما از سایت موبایل تهیه می شود. اگر این قصد شماست که صفحه تلفن همراه باید نسبت به صفحه دسک تاپ محتوای کمتری داشته باشد ، می توانید در هنگام فعال شدن سایت شما از طریق موبایل ، از دست دادن ترافیک انتظار داشته باشید ، زیرا Google نمی تواند به همان اندازه اطلاعاتی را از صفحه شما دریافت کند. به جای حذف محتوا ، برای صرفه جویی در فضا ، محتوا را به آکاردئون ها یا زبانه ها منتقل کنید.
 • همانطور که در سایت دسک تاپ انجام می دهید از همان عناوین روشن و معنی دار در سایت موبایل استفاده کنید.

داده های ساخت یافته خود را بررسی کنید

اگر داده های ساختاری در سایت خود دارید ، حتماً در هر دو نسخه سایت خود وجود داشته باشد. در اینجا موارد خاصی برای بررسی وجود دارد:

 • اطمینان حاصل کنید که سایت های تلفن همراه و دسک تاپ شما دارای داده های ساختاری یکسانی هستند. اگر مجبور هستید در اولویت قرار دهید که کدام نوع را به سایت تلفن همراه خود اضافه می کنید ، با داده های ساختاری Readcrumb ، Product و VideoObject شروع کنید.
 • از URL های صحیح در داده های ساخت یافته استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که URL های موجود در داده های ساختاری در نسخه های تلفن همراه در URL های تلفن همراه به روز می شوند.
 • اگر از Highlighter Data استفاده می کنید ، آن را در سایت تلفن همراه خود آموزش دهید. اگر برای تهیه داده های ساختاری از Data Highlighter استفاده می کنید ، به طور مرتب داشبورد Highlighter Data را برای خطاهای استخراج بررسی کنید.

همان ابرداده را در هر دو نسخه از سایت خود قرار دهید

اطمینان حاصل کنید که عنصر عنوان و توضیحات متا در هر دو نسخه سایت شما معادل هستند.

قرار دادن تبلیغات خود را بررسی کنید

اجازه ندهید تبلیغات به رتبه بندی صفحه تلفن همراه شما آسیب برساند. هنگام نمایش تبلیغات در دستگاه های تلفن همراه ، استاندارد تبلیغات بهتر را دنبال کنید. به عنوان مثال ، تبلیغات در بالای صفحه می تواند فضای زیادی را در یک دستگاه تلفن همراه بگذارد ، که این یک تجربه کاربر بد است

محتوای بصری را بررسی کنید

تصاویر خود را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که تصاویر موجود در سایت موبایل شما بهترین روش های تصویر را دنبال می کنند. به طور خاص ، ما به شما توصیه می کنیم:

 • تصاویر با کیفیت بالا را ارائه دهید. از تصاویری که خیلی کوچک هستند استفاده نکنید و وضوح کمی در سایت تلفن همراه دارند.
 • از یک قالب پشتیبانی شده برای تصاویر استفاده کنید. از قالب ها یا برچسب های پشتیبانی نشده استفاده نکنید. به عنوان مثال ، Google از تصاویر با فرمت SVG پشتیبانی می کند ، اما سیستم های ما نمی توانند یک تصویر . jpg را در برچسب داخل یک SVG درون خطی فهرست کنند.
 • از URL هایی استفاده نکنید که هر بار که صفحه برای تصاویر بارگیری می شود ، تغییر می کند. اگر از URL های مداوم در حال تغییر برای آنها استفاده می کنید ، Google قادر به پردازش و فهرست بندی منابع شما نخواهد بود.
 • اطمینان حاصل کنید که سایت موبایل متن ALT را برای تصاویر به عنوان سایت دسک تاپ دارد. همانطور که در سایت دسک تاپ خود انجام می دهید از متن ALT توصیفی برای تصاویر در سایت تلفن همراه خود استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کیفیت محتوای صفحه تلفن همراه به اندازه صفحه دسک تاپ مناسب است. همانطور که برای سایت دسک تاپ انجام می دهید ، از همان عناوین ، زیرنویس ها ، نام های پرونده و متن مربوط به تصاویر موجود در سایت موبایل استفاده کنید.

فیلم های خود را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که فیلم های موجود در سایت موبایل شما از بهترین روشهای ویدیو پیروی می کنند. به طور خاص ، ما به شما توصیه می کنیم:

 • از URL هایی استفاده نکنید که هر بار که صفحه برای فیلم های شما بارگیری می شود ، تغییر می کند. اگر از URL هایی که به طور مداوم برای آنها تغییر می کنید ، نمی تواند منابع خود را به درستی پردازش و نمایه کند.
 • برای فیلم های خود از یک قالب پشتیبانی شده استفاده کنید و فیلم ها را در برچسب های پشتیبانی شده قرار دهید. فیلم ها با حضور یک برچسب HTML در صفحه مشخص می شوند ، به عنوان مثال: ، ، یا.
 • از همان داده های ساختاری ویدیویی در سایت تلفن همراه و سایت دسک تاپ خود استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر ، داده های ساختاری خود را بررسی کنید.
 • هنگام مشاهده در دستگاه تلفن همراه ، فیلم را در یک موقعیت آسان در صفحه قرار دهید. به عنوان مثال ، اگر کاربران برای یافتن این فیلم در صفحه موبایل نیاز به پایین آمدن داشته باشند ، ممکن است به رتبه بندی ویدیو آسیب برساند.

بهترین روشهای اضافی برای URL های جداگانه

اگر سایت شما دارای URL های جداگانه برای نسخه های دسکتاپ و موبایل یک صفحه (همچنین به عنوان m-dot شناخته می شود)، بهترین روش های اضافی زیر را توصیه می کنیم:

 • مطمئن شوید که وضعیت صفحه خطا در هر دو سایت دسکتاپ و موبایل یکسان است. اگر صفحه‌ای در سایت دسک‌تاپ شما محتویات معمولی را ارائه می‌دهد و نسخه تلفن همراه شما از آن صفحه یک صفحه خطا ارائه می‌دهد، این صفحه از فهرست گم می‌شود.
 • اطمینان حاصل کنید که نسخه تلفن همراه شما URL های قطعه ای ندارد. قسمت قطعه URL انتهای URL است که با # شروع می شود. اغلب اوقات، URL های قطعه قابل نمایه سازی نیستند، این صفحات پس از فعال شدن دامنه شما برای نمایه سازی اولین تلفن همراه، از فهرست گم می شوند.
 • اطمینان حاصل کنید که نسخه‌های دسکتاپ که محتویات مختلف را ارائه می‌کنند، نسخه‌های موبایلی معادل دارند. اگر پس از فعال شدن دامنه شما برای نمایه سازی اول تلفن همراه، URL های مختلف به یک URL، به عنوان مثال، صفحه اصلی، در دستگاه های تلفن همراه هدایت شوند، همه این صفحات از فهرست گم می شوند.
 • هر دو نسخه سایت خود را در Search Console تأیید کنید تا مطمئن شوید که به داده ها و پیام های هر دو نسخه دسترسی دارید. هنگامی که Google به نمایه سازی تلفن همراه برای سایت شما تغییر می کند، ممکن است سایت شما تغییر داده شود.

لینک های hreflang را در URL های جداگانه بررسی کنید. هنگامی که از عناصر پیوند rel=hreflang برای بین المللی سازی استفاده می کنید، بین URL های موبایل و دسکتاپ به طور جداگانه پیوند دهید. hreflang نشانی‌های اینترنتی تلفن همراه شما باید به نشانی‌های اینترنتی تلفن همراه اشاره داشته باشد، و به‌طور مشابه URL دسکتاپ hreflang باید به URL‌های دسکتاپ اشاره کند.

در اینجا یک مثال از hreflang برای صفحه اصلی یک سایت با URL های جداگانه برای موبایل و دسکتاپ آورده شده است.

سیار

در این مثال، آدرس سایت تلفن همراه https://m. example.com/ است.

دسکتاپ

در این مثال، آدرس سایت دسکتاپ https://example.com/ است.

از عناصر پیوند صحیح rel=canonical و rel=alteate بین نسخه های موبایل و دسکتاپ خود استفاده کنید.

در اینجا مثالی از rel=canonical و rel=alteate برای راه اندازی سایت URL های جداگانه آورده شده است.

سیار

در این مثال، آدرس سایت تلفن همراه https://m. example.com/ است.

دسکتاپ

در این مثال، آدرس سایت دسکتاپ https://example.com/ است.

عیب یابی

در اینجا لیستی از رایج ترین خطاهایی که می توانند جلوی فعال شدن سایت ها برای فهرست بندی موبایل را بگیرند یا می توانند باعث افت رتبه شوند پس از فعال شدن یک سایت برای فهرست بندی های اول موبایل. اگر هنوز سایت شما برای فهرست بندی موبایل فعال نشده است ، پس از فعال شدن سایت شما برای فهرست بندی موبایل ، یا در کنسول جستجو دریافت کرده اید ، یا در کنسول جستجو دریافت کرده اید ، لیست خطاهای رایج را بررسی کنید. و خطاهای احتمالی را که ممکن است داشته باشید حل کنید.

داده های ساختاری از دست رفته

انجام شده مسئله را برطرف کنید

 1. تأیید کنید که داده های ساختاری در هر دو نسخه سایت شما (دسک تاپ و موبایل) وجود دارد.
 2. اطمینان حاصل کنید که سایت های تلفن همراه و دسک تاپ شما دارای داده های ساختاری یکسانی هستند.
 3. از URL های صحیح در داده های ساخت یافته استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که URL های موجود در داده های ساخت یافته در نسخه های تلفن همراه در URL های صحیح به روز می شوند.
 4. خطاهای استخراج را برای داده های ساخت یافته خود بررسی کنید. اگر برای تهیه داده های ساختاری از Data Highlighter استفاده می کنید ، به طور مرتب داشبورد Highlighter Data را برای خطاهای استخراج بررسی کنید.
 5. از ابزار بازرسی URL استفاده کنید تا بررسی کنید که محتوای آن در صفحه ارائه شده قابل مشاهده است (صفحه ارائه شده چگونه Google صفحه شما را می بیند).

برچسب Noindex در صفحات

انجام شده مسئله را برطرف کنید: از همان برچسب های روبات متا در سایت تلفن همراه و سایت دسک تاپ استفاده کنید. از برچسب Noindex در صفحه تلفن همراه استفاده نکنید (در غیر این صورت ، Google هنگام فعال کردن سایت شما برای فهرست بندی موبایل ، صفحه شما را فهرست نمی کند).

تصویر گمشده

انجام شده مسئله را برطرف کنید

 1. اطمینان حاصل کنید که سایت تلفن همراه شما حاوی همان محتوای سایت دسک تاپ شما است. اگر سایت تلفن همراه شما نسبت به سایت دسک تاپ شما کمتر است ، سایت تلفن همراه خود را به روز کنید تا محتوای اصلی آن با سایت دسک تاپ شما معادل باشد. فقط محتوای نشان داده شده در سایت تلفن همراه برای فهرست بندی استفاده می شود.
 2. از همان برچسب های روبات متا در سایت تلفن همراه و سایت دسک تاپ استفاده کنید. از برچسب Nofollow در صفحه موبایل استفاده نکنید (در غیر این صورت ، Google هنگام فعال کردن سایت شما برای فهرست بندی موبایل ، تصاویر را در صفحه شما خزیده و فهرست بندی نمی کند).
 3. از یک قالب و برچسب پشتیبانی شده برای تصاویر استفاده کنید. به عنوان مثال ، Google از تصاویر با فرمت SVG پشتیبانی می کند ، اما سیستم های ما نمی توانند یک تصویر . jpg را در برچسب داخل یک SVG درون خطی فهرست کنند.
 4. محتوای اصلی بار تنبل را بر تعامل کاربر انجام ندهید. Google برای بارگیری محتوایی که نیاز به تعامل کاربر (به عنوان مثال ، کشیدن ، کلیک یا تایپ کردن) دارد ، بارگیری نمی کند. اطمینان حاصل کنید که Google می تواند محتوای تنبل را مشاهده کند.

تصویر مسدود شده

انجام شده مسئله را برطرف کنید: بگذارید Google منابع شما را خز کند. برخی از تصاویر دارای URL های مختلف در سایت تلفن همراه از سایت های موجود در سایت دسک تاپ هستند. اگر می خواهید Google URL های شما را خز کند ، URL را با دستورالعمل Disallow مسدود نکنید.

تصویر با کیفیت پایین

متن ALT از دست رفته

عنوان صفحه گمشده

انجام شده مسئله را حل کنید: اطمینان حاصل کنید که عناوین و توضیحات متا در هر دو نسخه سایت شما معادل هستند.

توصیف متا گمشده

انجام شده مسئله را حل کنید: اطمینان حاصل کنید که عناوین و توضیحات متا در هر دو نسخه سایت شما معادل هستند.

URL موبایل یک صفحه خطا است

URL موبایل قطعه لنگر دارد

انجام شده مسئله را برطرف کنید: اطمینان حاصل کنید که نسخه موبایل شما URL های قطعه ای ندارد. بیشتر اوقات ، URL های قطعه ای از شاخص نیستند ، و این صفحات پس از فعال کردن دامنه شما برای فهرست بندی های اول موبایل ، از این فهرست مفقود می شوند.

صفحه موبایل مسدود شده توسط robots. txt

انجام شده مسئله را حل کنید: تأیید کنید که دستورالعمل های Robots. txt و برچسب های متا روبات ها همانطور که برای هر دو نسخه از سایت خود در نظر داشتید کار می کنند. برای نسخه های موبایل و دسک تاپ سایت خود از همان دستورالعمل های Robots. txt استفاده کنید.

هدف صفحه موبایل

انجام شده مسئله را برطرف کنید: اطمینان حاصل کنید که نسخه های دسک تاپ که در خدمت محتوای مختلف هستند ، نسخه های موبایل معادل دارند. اگر URL های مختلف به همان آدرس اینترنتی ، در دستگاه های تلفن همراه ، پس از فعال کردن دامنه شما برای فهرست بندی موبایل ، هدایت شوند ، تمام این صفحات از این فهرست مفقود می شوند.

سایت دسک تاپ به صفحه اصلی تلفن همراه هدایت می شود

انجام شده مسئله را برطرف کنید: اطمینان حاصل کنید که نسخه دسک تاپ دارای نسخه موبایل معادل است. اگر URL های مختلف به صفحه اصلی دستگاه های تلفن همراه هدایت شوند ، پس از انتقال دامنه شما برای فهرست بندی های اول موبایل ، تمام این صفحات از این فهرست گم می شوند.

مسائل مربوط به کیفیت صفحه

انجام شده مسئله را برطرف کنید:

 1. اجازه ندهید تبلیغات به رتبه بندی صفحه تلفن همراه شما آسیب برساند. هنگام نمایش تبلیغات در دستگاه های تلفن همراه ، استاندارد تبلیغات بهتر را دنبال کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که سایت تلفن همراه شما حاوی همان محتوای سایت دسک تاپ شما است. اگر سایت تلفن همراه شما نسبت به سایت دسک تاپ شما کمتر است ، سایت تلفن همراه خود را به روز کنید تا محتوای اصلی آن با سایت دسک تاپ شما معادل باشد. فقط محتوای نشان داده شده در سایت تلفن همراه برای فهرست بندی استفاده می شود.
 3. اطمینان حاصل کنید که از همان عناوین روشن و معنی دار در سایت موبایل استفاده می کنید همانطور که در سایت دسک تاپ انجام می دهید.
 4. از همان عناوین ، زیرنویس ها ، نام های پرونده و متن مربوط به تصاویر موجود در سایت موبایل که برای سایت دسک تاپ انجام می دهید استفاده کنید.

مشکلات ویدیویی

انجام شده مسئله را برطرف کنید:

 1. برای فیلم های خود از یک قالب پشتیبانی شده استفاده کنید و آنها را در برچسب های پشتیبانی شده قرار دهید. فیلم ها با حضور یک برچسب HTML در صفحه مشخص می شوند ، به عنوان مثال: ، ، یا.
 2. محتوای اصلی بار تنبل را بر تعامل کاربر انجام ندهید. Google برای بارگذاری محتوایی که نیاز به تعامل کاربر (به عنوان مثال ، کشیدن ، کلیک یا تایپ کردن) دارد ، بارگیری نمی کند. اطمینان حاصل کنید که Google می تواند محتوای تنبل را مشاهده کند.
 3. فیلم را در یک مکان آسان برای یافتن در سایت تلفن همراه خود قرار دهید. به عنوان مثال ، اگر کاربران برای یافتن این فیلم در صفحه موبایل نیاز به پایین آمدن داشته باشند ، ممکن است به رتبه بندی ویدیو آسیب برساند.

مسائل بار میزبان

انجام شده مسئله را برطرف کنید: اطمینان حاصل کنید که سایت تلفن همراه شما از ظرفیت کافی برای افزایش احتمالی نرخ خزیدن در نسخه موبایل سایت خود برخوردار است.

به جز آنچه در غیر این صورت ذکر شد ، محتوای این صفحه تحت مجوز Creative Commons Attribution 4. 0 مجوز دارد و نمونه های کد تحت مجوز Apache 2. 0 مجوز دارند. برای جزئیات بیشتر ، به سیاست های سایت Google Developers مراجعه کنید. جاوا یک علامت تجاری ثبت شده اوراکل و/یا شرکت های وابسته به آن است.

مدرسه فارکس معامله گر ایرانی...
ما را در سایت مدرسه فارکس معامله گر ایرانی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ابراهیم بهپور اسکویی بازدید : 113 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 23:58