ویسکوزیته روان کننده مناسب را انتخاب کنید

ساخت وبلاگ

Heinz Bloch

ویسکوزیته تا کنون مهمترین خاصیت روان کننده های اعمال شده برای پردازش یاتاقان های پمپ است و متون بسیار عملی و بسیار کاربردی با جزئیات بسیار زیاد با این موضوع سروکار دارند (Ref. 1). به طور کلی ، فیلم های روغنی ضخیم تر نسبت به فیلم های روغنی نازک تر از تحمل پمپ بهتری برخوردار می شوند. برای پمپ های فرآیند با یاتاقان عنصر نورد ، روغنهای Lube ISO درجه 68 بارهای عملیاتی بالاتری را امکان پذیر می کنند. آنها به طور کلی نسبت به روان کننده های ISO درجه 32 ترجیح داده می شوند.

اما همه روشهای کاربردی با نمرات ویسکوزیته ISO بالاتر از VG 32 امکان پذیر نیست. چگونه می توان مزایای روان کننده های ضخیم تر را بدون استفاده از آنها یا نحوه استفاده به بهترین وجه استفاده از ISO VG 68 و روغن های ضخیم یکی از افراد ما خواهد داشت.

انجیر. 1 و 2 در صورت انتخاب روان کننده خاص در محدوده مناسب ، تعیین سریع را مجاز می دانند. فرض کنید ما با یک پمپ 1800 دور در دقیقه سر و کار داشتیم و یاتاقان های آن دارای قطرهای متراکم 65 میلی متر (ابعاد D) با قطر بیرونی (D) 120 میلی متر بود.

از آنجا که DM = 0. 5 (D+D) ، در این حالت DM = 92 میلی متر. محور X افقی شکل 1 را در این ابعاد میانگین محاسبه شده وارد کنید و نقشه را به سمت بالا برای تقاطع یک خط قطر 7800 دور در دقیقه تخیل-درست بالاتر از 2،000 دور در دقیقه در دقیقه قرار دهید. از آنجا ، به سمت چپ حرکت کنید و بخوانید~11 میلی متر^2/ثانیه (اندازه گیری ویسکوزیته که بیشتر به آن 11 Centistokes گفته می شود ، به طور کلی به عنوان CST مخفف می شود.

اکنون ما ثابت کرده ایم که ، در این مثال ، حداقل ویسکوزیته سینماتیک مورد نیاز برای محافظت کافی در دمای کار ، 11 CST است. از آنجا که روغن ها هنگام گرم شدن نازک تر می شوند و اگر دمای عملیاتی ما بسیار زیاد باشد ، ما می دانیم که باید روغن ضخیم تری انتخاب کرده ایم. از آنجا که این روغن ضخیم تر به دمای عملیاتی بالاتری می رسد ، امیدوارم که به ویسکوزیته زیر 11 CST "نازک" نشود.

Heinz Bloch

شکل 2: برای ویسکوزیته مورد نیاز (مقیاس عمودی) ، دمای عملیاتی تحمل مجاز (مقیاس افقی) با انتخاب روغنهای ضخیم تر (خطوط مورب) افزایش می یابد

در ادامه در شکل 2 ، اکنون باید دمای عمل یاتاقان خاصی را فرض کنیم ، مثلاً 70 درجه سانتیگراد یا 158 درجه فارنهایت. ورود به مقیاس افقی X-Axis در 70 درجه سانتیگراد و حرکت به سمت بالا به سمت ISO VG 68 به ما اجازه می دهد تا از آن خارج شویم20 CST در مقیاس عمودی - به دو برابر آنچه ما نیاز داریم.(مهم: همیشه باید تشخیص دهیم که سیستم تحویل روغن ما با این روغن ضخیم تر از نیاز کار می کند.) ممکن است ISO را انتخاب کنیم

VG 32 و ، تا زمانی که دمای عمل یاتاقان واقعی ما از دمای فرض شده ما 70 درجه سانتیگراد تجاوز نکند ، اکنون ویسکوزیته عملیاتی 11 CST را می خوانیم (از مقیاس Y عمودی).

ما همچنین می توانیم با ورود به مقیاس عمودی Y در 11 CST مورد نیاز از شکل 2 استفاده کنیم و پس از تقاطع یک روغن درجه ویسکوزیته خاص ، طرح ریزی کنید تا حداکثر دمای کارآیی مجاز را در مقیاس X افقی بخوانید. بنابراین ، به عنوان مثال ، VG 68 ، به ما می گوید که این روغن می تواند به 92 درجه سانتیگراد برسد و هنوز هم نیاز ویسکوزیته ما را از 11 CST برآورده می کند (Ref. 1).

روغنهای فیلم ضخیم تر به راحتی و قابل اعتماد با روش های غبار روغن اعمال می شوند (Ref. 3) ، اما روغنهای ضخیم ما را با تولید کنندگان پمپ بی دقتی که گاهی اوقات فراموش می کنند سوراخ تخلیه را در مکانهایی که یاتاقان ها در مقابل شانه قرار دارند فراموش می کنند (شکل 3، Ref. 4). دیر یا زود گودال نفت راکد بیش از حد گرم می شود و به تار تبدیل می شود که برای یاتاقان ها مفید نیست.(همانطور که در آن زمان عمر تحمل کوتاه می گیریم ، تولید کننده پمپ مقصر بودن را انکار می کند و از لباس های کلاس خودداری می کند). همچنین ، روغن های ضخیم فقط با حلقه های استاندارد روغن موجود در بسیاری از پمپ ها بسیار دشوار است.

 Heinz Bloch

شکل 3: در صورت عدم ارائه سوراخ های برگشتی روغن ، روغن می تواند در پشت یاتاقان ها به دام بیفتد (Ref. 4)

در حال اجرا یک پمپ ممکن است در نهایت به دمای عملیاتی برسد که اجازه می دهد روغن ضخیم خاصی به زیبایی جریان یابد. اما اگر در زمان راه اندازی ، دمای اولیه کار بسیار پایین باشد و روغن جریان نخواهد یافت؟این اتفاقی است که اغلب وقتی شخصی یک "روغن چند منظوره" استاندارد را خریداری می کند بدون اینکه واقعاً به چیزهایی فکر کند.

در پمپ های سرعت آهسته و متوسط ، روان کننده معمولاً با سطح روغن به مرکز عناصر بلبرینگ در موقعیت 6-OCLOCK اعمال می شود. در این موارد ، ویسکوزیته ISO درجه 68 اجازه می دهد تا در طیف نسبتاً وسیعی از دمای محیط کار کند.

با این حال ، در برنامه های کاربردی با استفاده از حلقه های روغن و با سطح روغن در زیر حاشیه مؤلفه تحمل کمترین تحمل ، ممکن است روان کننده های ISO درجه 32 مصنوعی با درجه حق بیمه استفاده شود زیرا همه حلقه های روغن با ضخیم تر از روغن های ISO VG32 کار نمی کنند. مصنوعی ISO VG 32 با VI بالا (شاخص ویسکوزیته) به بهترین ما خدمت می کند.

در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرند:

  • استفاده از روغن معدنی به طور کلی نیاز به تغییر روغن هر 6 تا 12 ماه دارد. با یک روان کننده مصنوعی تمیز و با کیفیت عالی ، به طور معمول فواصل تغییر روغن را تا حدود 24 ماه افزایش می دهد. بقایای زیادی را می توان با استفاده از مجموعه ای از مهر و موم های محافظ مسکن پیشرفته ، از روغن دور نگه داشت. شما این مهر و موم های محافظ را با حلقه های O محور آنها تشخیص خواهید داد.
  • روغنهای معدنی ISO درجه 32 اغلب برای یاتاقان های پمپ بسیار نازک در نظر گرفته می شوند. آنها به ندرت واجد شرایط استفاده طولانی مدت و بدون ریسک در پمپ های مجهز به یاتاقان های عنصر نورد در شرایط معمولی محیط آمریکای شمالی و اروپایی هستند. اما به سادگی جابجایی به روغنهای معدنی ISO درجه 68 برای یاتاقان هایی که توسط حلقه های روغن تغذیه می شوند ، خطرناک خواهد بود.
  • به طور مناسب با سهام پایه راست و با مواد افزودنی اختصاصی ، مصنوعی ISO VG 32 از قدرت فیلم و ضخامت فیلم کاملاً قابل قبول است (1 و 3). در حقیقت ، عملکرد برخی از مصنوعی ISO VG 32 از روغنهای معدنی ISO VG 68 کپی می کند. این مصنوعی ISO VG 32 برتر با برآورده کردن همزمان الزامات یاتاقان های آستین و یاتاقان های عنصر نورد (Ref. 1) عالی است.

مصنوعی برتر از طریق مواد افزودنی اختصاصی به قدرت فیلم بالا می رسد. بنابراین ، می توان در عملکرد دو روان کننده از همان ویسکوزیته و استفاده از همان سهام پایه تفاوت معنی داری داشت. فقط ممکن است برای بالاترین خدمات قابلیت اطمینان مناسب باشد و یک مهندس/متخصص برنامه Lube صادق از ارائه دهنده معتبر یا تولید کننده Lube می تواند راهنمایی صدا به شما بدهد. سعی کنید با قدرت ماندن با افراد فروش و بازاریابی پیوند برقرار کنید. در سال 1976 یا در آنجا من با چنین شخصی کار کردم. او هنوز هم امروز برای همان شرکت مرفه کار می کند.

سرانجام ، این تصور که یک نوع روغن یا ویسکوزیته مناسب همه برنامه ها نیست ، هرگز صحیح نیست و از آن آسان نیست. به همین ترتیب ، هیچ هندسه حلقه روغن ثابت یا خاص برای همه انواع روغن و ویسکوزیت ها مناسب نیست. حلقه های روغن طراحی شده با سفارشی ممکن است برای کار با روغنهای ضخیم تر در مقادیر خاص DN شافت بالا لازم باشد.

بخوانید: از روان کننده های مصنوعی با قدرت بالا و به همین دلیل استفاده می شود

مدرسه فارکس معامله گر ایرانی...
ما را در سایت مدرسه فارکس معامله گر ایرانی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : ابراهیم بهپور اسکویی بازدید : 38 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 5:48